Building Society

Spacerując po brytyjskich ulicach nie sposób nie zauważyć budynków przypominających banki, a na nich napis Building Society. Czy to w Birmingham, Coventry lub Newcastle. Takie budynki są widoczne na High Street w całym Zjednoczonym Królestwie. Czym są i co wspólnego mają z bankami postaram się Wam to wyjaśnić.

Towarzystwa budowlane z ang. building society jest to instytucja finansowa, która zrzesza swoich członków i pozwala im na depozyt własnych środków na zakup własnego domu. Trochę na zasadzie kasy oszczędnościowej działającej przy spółdzielniach mieszkaniowych w latach 70 tych w Polsce. Przynależność do takiej kasy dawała możliwość składania środków podobnie jak w banku, lecz w odróżnieniu od nich na lepszych warunkach.

Takie sposoby na zakup własnego mieszkania znane są również w Australii. Pierwszym towarzystwem building society było założone przez „ludzi pracy” w Birmingham. Ciekawym założeniem tej instytucji jest to, iż będzie ono funkcjonowało do póki aż ostatni z jej członków nie wejdzie w posiadanie własnego domu. Stąd chyba ogromna popularność spółdzielni na przełomie XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Z biegiem lat popularność i przynależność nowych osób do towarzystw nie malała. Pojawiały się nowe i rosły w siłę na brytyjskim rynku finansowym. W najlepszych latach boomu building society – istniały setki towarzystw i prawie każde miasto w UK posiadało jedno nazwane na własną cześć. Gdy lata świetności się skończyły nastąpił szereg fuzji mniejszych towarzystw z większymi, a przykładem tego może być największa instytucja finansowa tego typu Nationwide Building Society. Nationwide w 2011 roku posiadało ponad 750 oddziałów na terenie Wielkiej Brytanii. Zastanawiam się ile może mieć w tym roku?

Spółdzielnie mieszkaniowe z roku na rok łączą się ze sobą i zbierają na nowo w siłę. Drugi co do wielkości Yorkshire Building Society wchłonął Norwich & Peterborough oraz Chelsea. Apetyt na przejęcia rósł nadal i po upadkach islandzkich banków Towarzystwo Yorkshire wzięło pod swoje skrzydła także Barnsley. Mniejsze instytucje widzą swoje korzyści przy takich fuzjach. Długoterminowe zabezpieczenie płynności finansowej oraz stabilizacja to główne z nich.

Dlaczego warto dołączyć do building society?

Banki w Anglii swoją ofertą kredytową nie mogły się równać wobec  tych prezentowanych w spółdzielniach – to spory kawałek tortu do ugryzienia, dlatego jak w życiu – silniejszy może więcej.

Większe instytucje finansowe zaczęły przejmować dochodowe pracownicze spółdzielnie. Przykładem na to są:

  • Abbey National  przejęty przez hiszpański bank Santander
  • Cheltenham and Gloucester przejęty przez Lloyds TSB
  • Alliance & Leicester przejęty przez Santander

Spółdzielnie oferują wciąż bardzo korzystne oprocentowanie przy zakupie własnego domu. Ceny nieruchomości spadły o blisko 1% w 2012 roku, co przełożyło się na ciekawsze oferty towarzystw.