Ciemna strona HSBC

Bank HSBCNajwiększy bank w Wielkiej Brytanii, HSBC, pomagał swoim najbogatszym klientom w omijaniu płacenia podatków od pieniędzy, które znajdowały się na kontach w Szwajcarii. Przez podobne zdarzenia brytyjski fiskus stracił około 130 milionów funtów. Wśród klientów banku znajdowało się około 500 osób powiązanych z Polską.Do wycieku tajnych danych klientów Szwajcarskiego HSBC, doprowadził specjalista do spraw informatycznych, który pracował dla HSBC w Genewie. Następnie te informacje zostały zdobyte przez francuski dziennik „La Monde”, który kolejno przekazał je Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) oraz ponad 50 organizacjom medialnym. Wśród nich znajdowały się dziennik „The Guardian” i BBC.

Tajne dane trafiły w ręce brytyjskiego urzędu skarbowego HMRS w 2010 roku i do chwili obecnej udało im się ustalić nazwiska około 1,1 tysiąca osób, które uchylały się od płacenia podatków, a tylko wobec jednej z nich zostały wyciągnięte konsekwencje. Na owej liście znajduje się 512 nazwisk (które nie zostają ujawnione) powiązanych z Polską, w tym 30 osób posiadających polskie obywatelstwo.

Bank HSBC nie zgłaszał środków, które były lokowane przez klientów na zagranicznych lokatach. W kilku przypadkach łamał prawo, pomagając klientom w ukrywaniu pieniędzy przed urzędnikami, poprzez wydawanie zagranicznych kart kredytowych w celu wypłaty nieopodatkowanych pieniędzy. W 2005 roku weszła w życie unijna dyrektywa o opodatkowaniu dochodów z oszczędności, szwajcarskie banki miały pobrać należny podatek, w zamian za to kontaktowali się ze swoimi klientami i proponowali różne opcje ominięcia płatności.

Obecnie oszacowano straty w Wielkiej Brytanii na 135 milionów funtów. Bank HSBC przyznaje, że niektórzy klienci tworzyli niezdeklarowane konta stosując się na tajemnicę bankową. Twierdząc, że do tego czasu zostały wprowadzone liczne programy, które miały zapewnić, że usługi banku nie będą wykorzystywane do unikania płacenia podatków.

To nie jedyna i nie pierwsza sytuacja, w której bank HSBC jest podejrzewany o łamanie prawa. W 2012 roku amerykańscy senatorzy oskarżyli bank o umożliwienie meksykańskim kartelom prania brudnych pieniędzy oraz oferowanie usług bankowych instytucjom, które wspierały Al-Kaidę. Natomiast w 2014 roku bank został oskarżony przez władzę Belgii o świadome promowanie oszustw podatkowych dokonywanych przez spółki offshore. Bank był oskarżany o pranie brudnych pieniędzy, oszustwa, działania niezgodne z prawem i kryminalne.

źródło: csr.forbs.pl

Nawigacja