Po co Ci bank?

Konkurencja na rynku usług bankowych wzrasta i wydaje się, że banki sobie z nią nie radzą. Najnowsze technologie, jasne i nieskomplikowane zasady – tym klientów przyciągają tzw. firmy fintech. Czy za kilka lat bankowość całkiem zmieni swoje oblicze?

polski bankierCzynnikiem, który znacząco wpłynął na taką sytuację był kryzys finansowy. Spowodował spadek zaufania do banków, a co za tym idzie, poszukiwanie innych rozwiązań. Na te potrzeby odpowiedziały firmy finansowo-technologiczne. Obecnie w ich ofercie można znaleźć zakładanie rachunków bankowych, udzielanie kredytów, usługi brokerskie czy międzynarodowe przekazy pieniężne.

Na czym polega sukces takich firm? Trzeba pamiętać, że z bankowości zaczyna korzystać nowe pokolenie, przyzwyczajone do obecności nowych technologii w prawie wszystkich aspektach życia. Szybki, mobilny dostęp do usług bankowych nie jest już dla nich miłym dodatkiem, a raczej koniecznością. Często sprawdzają nowinki, a jednocześnie niechętnie odnoszą się do rozbudowanych formalności. Korzystają na tym firmy fintech, które najczęściej specjalizują się tylko w jednej usłudze bankowej i potrafią ją maksymalnie dostosować do potrzeb klienta.

Warto też zauważyć, że firmy finansowo-technologiczne nie boją się niszy na rynku. Zdarza się, że wchodzą na rynki, na których wcześniej nie działały nawet banki (np. Afryka). Budują tam usługi od podstaw, na swoich zasadach.

Przyznam, że wciąż korzystam z tradycyjnej bankowości. Jak to wygląda u Was? Czy oprócz przekazów pieniężnych, korzystacie z innych usług „omijając” bank?

Nawigacja