Polacy zostają na Wyspach

Polak nie wróci z emigracji?Ponad połowa Polaków, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii chce tam zostać. Czemu, mimo odmiennej kultury, języka i rozłąki z bliskimi emigranci nie chcą wracać do Polski?Z raportu NBP można wywnioskować, że zagranicą trzymają ich głównie pieniądze. Przyznają, że chętnie wróciliby do Polski, gdyby dostali tam porównywalną pensję. Niestety, pewnie jeszcze długo nie będzie to możliwe.

Pensje na Wyspach są większe niż w Polsce nawet, jeśli rodacy pracują poniżej swoich kwalifikacji. Ze swoich zarobków utrzymują nie tylko siebie, ale także rodzinę pozostawioną w kraju. W wielu przypadkach przelewy wysyłane z UK do rodziny stanowią ponad połowę jej miesięcznego dochodu. Zdarza się, że wyjazd ma być inwestycją w przyszłość, a zarobione w UK pieniądze odkładane są np. na budowę wymarzonego domu. Najwięcej odbiorców przelewów z UK jest w województwie śląskim i dolnośląskim.

Ostatnio głośno było wśród Polonii o groźbie ograniczenia świadczeń socialnych dla imigrantów w UK. Jeśli do tego dojdzie, będzie to oczywiście finansowo odczuwalne, ale raczej nie spowoduje w Polakach chęci powrotu do kraju, ponieważ benefity nie są ich głównym źródłem utrzymania.

Według raportu NBP od 2004 do 2015 roku emigranci przesłali do Polski aż 39 mld euro. Suma daje do myślenia. Pamiętajmy, żeby pieniądze do Polski wysyłać mądrze – pisałem o tym w moim poprzednim wpisie: http://przelewydopolski.pl/przelew-do-polski-przez-transfer-bankowy

Nawigacja