Pomoc w sprawach mieszkaniowych czyli Housing Benefit

housing

Housing Benefit – zasiłek mieszkaniowy może należeć się nam, gdy mamy zbyt małe dochody. Dostaniemy pomoc od rządu, by zapłacić czynsz lub uregulować inne rachunki mieszkaniowe takie jak prąd, woda, gaz. Osoby, które zarabiają mało dostaną dodatek pozwalający na pokrycie części lub całego czynszu za wynajmowane mieszkanie. Możesz ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy, gdy jesteś bezrobotny lub  zatrudniony.

Co dostaniesz?

Nie ma górnej ustalonej kwoty jaką można otrzymywać, a wysokość zasiłku uzależniona jest od kilku czynników:

  • Jeśli wynajmujesz prywatnie lub mieszkasz w mieszkaniu komunalnym (council flat).
  • Jeśli posiadasz niezamieszkałe pokoje w domu i przebywasz w mieszkaniu komunalnym.
  • Twoje przychody oraz przychody Twojego partnera będą miały również wpływ na wysokość otrzymanego dodatku.

Warto zajrzeć na strony rządowe jak na przykład www.gov.uk gdzie „doradca – beneficiarz” pomoże i odpowie na niektóre nurtujące nas pytania.

Od kwietnia 2013 roku można także uzyskać dodatkowe wsparcie z naszej lokalnej społeczności (local council). Może jednak zdążyć się taka sytuacja, że Twój dodatek mieszkaniowy zostanie zmniejszony. Mniejszy benefit zostanie Tobie przyznany, gdy mieszkasz w lokalu komunalnym lub innym budynku socjalnym ocenianym jako mieszkanie mające co najmniej 1 dodatkową sypialnię w domu.

Twój Housing Benefit może być zredukowany o:

  • 14% jeśli kwalifikujesz się pobierania tego zasiłku (czyli, gdy posiadasz jedną dodatkową sypialnię w mieszkaniu).
  • 25% jeśli kwalifikujesz się pobierania tego zasiłku (czyli, gdy posiadasz dwie dodatkowe sypialnie w mieszkaniu).

Przykładowo

W przypadku, gdy Twój czynsz wynosi £100. Housing Benefit pokrywać będzie połowę Twojego „rent” – £50. Drugą połowę zapłacisz Ty i jeżeli masz dodatkowo jedną sypialnię wolną – Twój benefit zostanie zredukowany o £14 każdego tygodnia.

W zależności od liczby sypialni jakie posiadasz możesz się ubiegać od państwa o zniżkę. Przykładowe kwoty na jakie możesz liczyć poniżej:

Housing Benefit – ile możesz dostać
Nieruchomość Kwota tygodniowo
1 sypialnia  do £250
2 sypialnie  do £290
3 sypialnie  do £340
4 sypialnie  do £400

 Jak pieniądze są wypłacane?

Dodatek mieszkaniowy jest wypłacany przez lokalną radę, w jednym z przypadków wpłata zostanie dokonana bezpośrednio na konto rady najemców i nie dostaniesz przelewu na swoje konto. W drugim przypadku prywatnych najemców środki wpłyną na konto w banku lub towarzystwa bankowego (Building Society).

źródło:www.gov.uk

Nawigacja