Przelew do Polski przez transfer bankowy?

przelew do Polski z rachunku bankowegoPisaliśmy już o tym, jaką wartość mają przelewy do Polski, które wysyłamy będąc na emigracji.  Przyjrzyjmy się teraz, jaki sposób międzynarodowego transferu pieniędzy najczęściej wybierają Polacy. Uwaga – będziecie zaskoczeni.Według NBP ponad połowa przelewów do Polski wykonywana jest przez transfer z rachunku bankowego.
Trudno powiedzieć, dlaczego – ten sposób jest kosztowny i czasochłonny. W najlepszym przypadku odbiorca otrzyma pieniądze po 3 dniach roboczych. Opłata pobierana przez bank jest wysoka i zależy głównie od przesyłanej kwoty. Niestety podobnie sytuacja wygląda w przypadku bankomatów. Przy wypłatach gotówki każdorazowo pobierana jest zdecydowanie niekorzystna dla klienta prowizja.
20% polskich emigrantów przekazuje pieniądze bezpośrednio lub przez znajomych.
Choć jest to mało bezpieczna opcja, od lat nie traci na popularności. Czy aż tak słabo ufamy instytucjom finansowym? Gotówka, już w Polsce, wymieniana jest w kantorach. Choć zdarza się trafić na dobry kurs, wahania walutowe w kantorach powodują, że ciężko jest wybrać najlepszą ofertę. Należy również uważać na prowizje!

Dopiero na trzecim miejscu Polacy wymienili jako swój wybór specjalistyczne firmy zajmujące się przelewami do Polski (np. Transfer24, Global Express, Tonio).
Przekaz online jest najszybszy (np. Sami Swoi www.PrzekazyPieniezne.com oferują przelew LIVE w 10 minut). Prowizje są zdecydowanie niższe niż w przypadku banków (np. w MoneyGram dla każdego przelewu opłata wynosi £2.99).

Warto zauważyć, że kursy również są bardziej korzystne niż w bankach. Obecnie firmy zajmujące się przelewami do Polski nie wymagają już ogromnych ilości dokumentów, wykorzystując zamiast tego weryfikację elektroniczną (np. Funcik).
Skąd tak mała popularność tego sposobu przelewów do Polski? Być może przyczyną jest brak świadomości potencjalnych klientów, może brak zaufania. Nie ma się czego bać! Przykładowo, Sami Swoi są na rynku już 10 lat, chwalą się także nagrodami otrzymanymi za bezpieczeństwo systemu. Wybierając firmę transferową właśnie takie rzeczy warto sprawdzić – świadczą o wiarygodności. Śmiało możemy zarekomendować transfery online jako najlepszy sposób przekazów do Polski.

Nawigacja