System płatności BLIK wchodzi na polski rynek!

informacje bankowe - polacy w UKPolski Standard Płatności (spółka zawiązana pomiędzy bankami: Alior, Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP) wprowadza nowy, innowacyjny system płatności – BLIK! Jest to pierwszy na rynku system płatności mobilnych.  Spółka musiała uzyskać zgodę na projekt od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Narodowego Banku Polskiego. Operatorem całego przedsięwzięcia jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Później do spółki chciały dołączyć inne instytucje, miedzy innymi: Eurobank, Credit Agricole, BNP Paribas, Idea Bank, Getin Bank oraz Dotpay, CashBill i IT Card

BLIK-iem będzie można płacić za zakupy w internecie, w tradycyjnych sklepach, będzie można wypłacić gotówkę z bankomatu, a nawet przesłać pieniądze do innych osób posiadających system BLIK. Cały system opiera się na płatnościach telefonem komórkowym. Płatności BLIK oparte są na aplikacji IKO, która udostępnia swoim klientom bank PKO BP. Dokonanie płatności będzie się dokonywać na podstawie wygenerowanego kodu w aplikacji mobilnej, który trzeba będzie podać podczas procesu transakcji (przy płaceniu w supermarkecie, wypłacie gotówki z bankomatu czy też podczas płatności internetowych).

Same dokonywanie płatności jest dość czasochłonne. Podczas wykonywania zakupów w sklepie, by zapłacić za pomocą systemy BLIK, klient będzie musiał zalogować się do aplikacji mobilnej, wygenerować kod potrzebny do dokonania płatności, podać go kasjerowi w markecie i trzeba będzie tą płatność zatwierdzić.

Początkowo usługa będzie dostępna dla klientów banków, które stworzyły system płatności BLIK oraz tych banków, które wyraziły zainteresowanie danym systemem. Inne instytucje w każdym momencie mogą przystąpić do BLIK-u i dzięki temu umożliwić swoim klientom płatności mobilne.

Trudno powiedzieć czy aplikacja odniesie sukces. Wiele polskich banków samodzielnie stworzyła dla swoich klientów aplikacje, za pomocą których można dokonać wypłaty środków bez użycia karty czy też wykonać przelewy na numer telefonu.  Nie wnosi ona zbyt wielu innowacyjnych rozwiązań. Pierwsze kilka miesięcy będzie kluczowe dla systemu BLIK.

Nawigacja